- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
1200 : 300= 4 2500 : 50 =50
6300 : 90 = 70 42000 : 700 =60
56000 : 80 = 700 3600 : 90 =40
256 x 7 = 200 x 7 + 50 x 7 + 6 x 7=1400+350+42=1792
3694 x 3 =3000×3+600×3+90×3+4×3=9000+1800+270+12=11082
1420 x 5 =1000×5+400×5+20×5=5000+2000+100=7100
3450 x 4 =3000×4+400×4+50×4=12000×1600+200=13800
2145 x 6 =2000×6+100×6+40×6+5×6=12000+600+240+30=1287
3748 x 2 =3000×2+700×2+40×2+8×2=6000+1400+80+16=7496
- Հաշվի՛ր:
480:6=80
350:7= 50
203×6= 200×6+3×6=1200+18= 1218
131×5=100×5+30×5+1×5=500+150+5=1655
521×3=500×3+50×3+1×3=1500+150+3=1653
415×6=400×6+10×6+5×6=2400+60+30=2490
360:10=36
240:60=4
- Հաշվի՛ր:
280:40-420:60=7-7=0
320:(417-377)+60=320:40+60=8+60=68
360:(480:80)-60=360:6-60=60-60=0
8×40-720:80=320-9=311
54x(407-397):60=54×10:60=540:60=9
350:(490:7)x60=350:70×60=5×60=300
- Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Երկու տուփերից առաջինը կշռում է 400 գրամ, երկրորդը՝ 240 գրամ։ Քանի՞ կոնֆետ կա առաջին տուփում, եթե երկրորդ տուփում կա 6 կոնֆետ։
Լուծում
240:6=40
400;40=10
Պատ․՝ 10 կոնֆետ
Բ․ Նարեն ու Նիկան գնեցին կակաչներ։ Նարեն վճարեց 450 դրամ, իսկ Նիկան՝ 250 դրամ։ Քանի՞ կակաչ գնեց Նիկան, եթե Նարեն գնեց 9 կակաչ։
Լուծում
450:9=50մեկ կակաչ
250;50=5
Պատ․՝5 կակաչ գնեց Նիկան
Գ․ Դպրոցի լողավազանի ջուրը լցնում են երկու խողովակով։ Առաջին խողովաով լցրին 4500 լ ջուր, երկորդով՝ 3 անգամ ավելի։ Ընդամենը որքա՞ն ջուր լցվեց լողավազանի մեջ։
Լուծում
4500×3=13500 լ ջուր եկրորդ
13500+4500=18000
Պատ․՝ 18000
Դ․ Դատարկ ջրավազանի մեջ առաջին խողովակով լցվեց 1820 լ ջուր, իսկ երկրորդով՝ 140 լ-ով ավելի։ Տնկիները ջրելու համար պապիկը այդ ջրից օգտագործեց 1570 լ ջուր։ Որքա՞ն ջուր մնաց ջրավազանում։
Լուծում
1820+140=1960լ 2րդ խողովակով
1820+1960=3780 ամբողջը
3780-1570=2210
Պատ․՝2210 մնաց ջրավազանում